Bubba´s Primary Picks

August 23rd, 2010 by Staff

Click on link for a list of the Precincts And Polling Places for Hillsborough, Pasco, and Pinellas.


FEDERAL RECCOMENDATIONS:

U.S. SENATE:

DEMOCRATS – KENDRICK B. MEEK

REPUBLICANS – MARCO RUBIO


U.S. HOUSE –
DISTRICT 5, REPUBLICANS: RICHARD B. NUGENT

DISTRICT 9, DEMOCRATS: PHIL HINDAHL

DISTRICT 11, REPUBLICANS: THOMAS CASTELLANO

DISTRICT 11, DEMOCRATS: TIM CURTIS

DISTRICT 12, REPUBLUCANS: DENNIS ROSS

DISTRICT 12, DEMOCRATS: DOUG TUDOR


STATE OF FLORIDA

GOVERNOR –

REPUBLICANS – BILL MCCOLLUM

DEMOCRATS – ALEX SINK


ATTORNEY GENERAL –

REPUBLICANS – PAM BONDI

DEMOCRATS – DAN GELBER


FLORIDA STATE HOUSE OF REPRESENTATIVES –

DISTRICT 43 REPUBLICANS – RON SCHULTZ

DISTRICT 44 DEMOCRATS – JAY A. THOMSON

DISTRICT 45 REPUBLICANS – RICHARD CORCORAN

DISTRICT 47 REPUBLICANS – BRIAN BLAIR

DISTRICT 48 REPUBLICANS – PETER NEHR

DISTRICT 55, DEMOCRATS – APRIL SHEFFIELD

DISTRICT 56, REPUBLICANS – MARC JOHNSON

DISTRICT 57, REPUBLICANS – DAN MOLLOY

DISTRICT 60, DEMOCRATS – RUSS PATTERSON

DISTRICT 60, RPUBLICANS – SHAWN HARRISON

DISTRICT 61, REPUBLICANS – KEVIN WRIGHT

DISTRICT 67, REPUBLICANS – ROBERT MCCANN


FLORIDA STATE SENATE –

DISTRICT 12, REPUBLICANS: KEVIN AMBLER


STATE CIRCUIT COURT –

GROUP 1 – ROBERT HODGES

GROUP 18 – EDWARD LIEBLING

GROUP 20 – TOM RAMSBERGER

GROUP 27 – KEITH MEYER

GROUP 29 – DEBRA MOSS

GROUP 30 – SUSAN ST. JOHN

HILLSBOROUGH COUNTY:

COUNTY COMMISSION:

DISTRICT 1 (SOUTH COUNTY) – SANDRA L. MURMAN

DISTRICT 2 (NORTH COUNTY) – VICTOR CRIST

DISTRICT 3 (CENTRAL COUNTY) – VALERIE GOODARD

DISTRICT 4 (AT LARGE) – MARK SHARPE


HILLSBOROUGH COUNTY SCHOOL BOARD –

DISTRICT 2 (SOUTH COUNTY): CANDY OLSON

DISTRICT 4 (EAST COUNTY): RICHARD BARTELS

DISTRICT 6 (COUNTYWIDE): APRIL GRIFFIN



PINELLAS RECCOMENDATIONS:

PINELLAS COUNTY COMMISSION:

DISTRICT 4: CARL FOLKMANA

PINELLAS COUNTY JUDGE
TOM FREEMAN


PINELLAS COUNTY SCHOOL BOARD:

DISTRICT 2: FONDA HUFF

DISTRICT 3: GREG HUNSINGER

DISTRICT 6: BRIAN HOWLEY

DISTRICT 7: JAMES JACKSON


PASCO COUNTY RECCOMENDATIONS:

PASCO COUNTY COMMISSION:

DISTRICT 2 – KEN LITTLEFIELD

PASCO COUNTY JUDGE

DEBRA ROBERTS


SCHOOL BOARD:

DISTRICT 3 – MIKE RYAN

DISTRICT 4 – JOHN TRACY

DISTRICT 5 – GEORGE BRAZIER



(comments are closed).